Przypominamy, iż 14 marca 2024 r weszła w życie nowelizacja kodeksu postępowania karnego wprowadzająca w tej procedurze doręczenia poprzez Portal Informacyjny sądów powszechnych, które dotychczas obowiązywały w sprawach cywilnych. Na razie będzie to komunikacja jednostronna, to jest z sądu do obrońcy i pełnomocnika i sąd będzie mógł doręczać pismo jeśli posiada je w wersji elektronicznej.
Kwestie te reguluje artykuł 133 a k.p.k. dodany przez art. 3 pkt 6 ustawy z dnia 7 lipca 2023 (Dz.U. 2023. 1860) zmieniającej ustawę z dniem 14 marca 2024 r.
Art . 133 a ( doręczenie przez umieszczenie treści pisma w portalu informacyjnym)
Par. 1
Sąd dokonuje doręczeń pism procesowych lub innych pism prokuratorowi, obrońcy i pełnomocnikowi będącemu adwokatem lub radcą prawnym, Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, przez umieszczenie ich treści w portalu informacyjnym, o którym mowa w artykule 53 e par.1 ustawy z dnia 27 lipca 2001r.-Prawo o ustroju sądów powszechnych, w sposób umożliwiający uzyskanie przez nadawcę i odbiorcę dokumentu potwierdzającego doręczenie.
Par. 2
Sąd może doręczyć pismo procesowe lub inne pismo w sposób określony w par.1 , jeżeli dysponuje nim w postaci elektronicznej. Nie dotyczy to pism, które podlegają doręczeniu wraz z odpisami pism procesowych stron lub innymi dokumentami niepochodzącymi od sądu.
Par. 3
W przypadku o którym mowa w paragrafie jeden pismo uznaje się za doręczone w czasie wskazanym w dokumencie potwierdzającym doręczenie. W przypadku braku dokumentu potwierdzającego doręczenie pisma, doręczenie to uznaje się za skuteczne po upływie 14 dni od dnia umieszczenia treści tego pisma w portalu informacyjnym w sposób określony w par. 1
Par. 4
Przewodniczący zarządza odstąpienie od doręczenia pisma przez umieszczenie jego treści w portalu informacyjnym, jeżeli dokonanie doręczenia w taki sposób jest niemożliwe ze względu na charakter tego pisma, w szczególności jeżeli zachodzi potrzeba wydania stronie uwierzytelnionego odpisu orzeczenia.
Par. 5
Minister sprawiedliwości w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw informatyzacji, określi, w drodze rozporządzenia tryb i sposób dokonywania doręczeń pism w postaci elektronicznej w postępowaniu karnym, mając na względzie zapewnienie skuteczności doręczeń tych pism oraz ochronę praw osób którym te pisma są doręczane.
Powyższa nowelizacja potwierdza obowiązek posiadania przez adwokata konta w portalu informacyjnym.
Należy zaznaczyć iż jeśli adwokat nie posiada konta w portalu pismo pozostawia się w aktach ze skutkiem doręczenia.
Tym samym - po zmianach procedurze cywilnej- przyszedł czas na doręczenia elektroniczne w procedurze karnej, o czym warto pamiętać już od 14 marca br.
Wicedziekan ORA w Rzeszowie
adw. Janusz Czarniecki