„Adwokat na Uczelni” to ogólnopolska inicjatywa, która ponownie zawitała do WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno studentów, jak i uczniów podkarpackich szkół średnich, zastanawiających się nad wyborem kariery prawniczej. W spotkaniu zorganizowanym przez Kolegium Prawa oprócz zaproszonych adwokatów uczestniczył także adw. Marcin Cichulski, Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Rzeszowie.
Akcja „Adwokat na Uczelni” to inicjatywa Naczelnej Rady Adwokackiej, realizowana w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Studenta. Wydarzenie ma zasięg ogólnopolski i odbywa się w ponad dwudziestu ośrodkach akademickich w całej Polsce. Jego celem jest wsparcie studentów stojących przed wyborem przyszłej ścieżki zawodowej. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa po raz kolejny aktywnie uczestniczyła w tej ogólnopolskiej akcji.
Gośćmi spotkania organizowanego w naszej Uczelni przez Kolegium Prawa WSPiA byli adw. Marcin Cichulski, Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Rzeszowie oraz Jerzy Borcz, Wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Rzeszowie. Ze studentami spotkali się również adwokaci, m.in.: Agnieszka Kubicka, Michał Zieliński i Jakub Urban oraz aplikantka Karolina Herda, absolwentka studiów prawniczych w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej.
Panel pt. „Adwokat na Uczelni” oficjalnie otworzył prof. dr hab. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej podkreślając na wstępie, iż prawo od wieków jest królewskim kierunkiem i zawsze było traktowane jako szczególne wykształcenie. Zwrócił także uwagę, że w WSPiA oprócz prawa, kształcenie odbywa się także na kierunkach pokrewnych, takich jak kryminologia oraz bezpieczeństwo wewnętrze. - Dziś chciałem oficjalnie poinformować Państwa, że od nowego roku, a być może nawet od nowego semestru, uruchamiamy II stopień na kierunku kryminologia. Prowadzimy już I stopień, kształcimy studentów III roku, co oznacza, że będziemy jedną z nielicznych uczelni w Polsce, a już na pewno jedyną na ścianie wschodniej, która prowadzi pełny cykl studiów w zakresie kryminologii – zapowiedział prof. Jerzy Posłuszny.
Rektor WSPiA odniósł się do programu panelu „Adwokat na Uczelni”. – Wystąpienia są przygotowane pod takim kątem, abyście Państwo poznali pełny zakres wiedzy o adwokaturze, że naprawdę warto podejmować aplikację adwokacką, być adwokatem i że nie warto słuchać różnych głosów, które mówią, że jest coraz mniej pracy dla adwokatów. To nieprawda. Dobry adwokat zawsze znajdzie pracę – podkreślał prof. Jerzy Posłuszny.
Następnie głos zabrał adw. Marcin Cichulski, Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Rzeszowie, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami na temat współczesnego kształcenia adwokatów, jak i tego przed laty. - Gościmy dzisiaj uczniów szkół średnich. Coraz modniejsze w szkołach średnich są klasy o profilach prawniczych i uważam, że bardzo dobrze, bo moment wyboru swojej ścieżki zawodowej i wyboru kierunku studiów, jest właśnie wtedy, gdy jesteśmy jeszcze w szkole średniej. Wtedy jest najtrudniej podjąć właściwą decyzję – mówił adw. Marcin Cichulski.
- Kolejny moment, to jak już podejmiemy decyzję, kształcimy się na studiach prawniczych i otwiera się przed nami szerokie spektrum możliwości. Zbliżając się do tego finału studiów, będąc studentem czwartego, piątego roku zastanawiamy się, co ze sobą zrobić. Na tym etapie dobrym rozwiązaniem jest wejście w kooperacje z prawnikami wykonującymi zawody prawnicze. Przyjrzenie się, jak wygląda zawód notariusza, adwokata, radcy prawnego da nam możliwość ukierunkowania naszych dalszych wyborów – zaznaczył Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Rzeszowie.
Dyskusja w ramach akcji „Adwokat na Uczelni” podzielona została na kilka paneli tematycznych. Pierwszy dotyczył Samorządu adwokackiego i wyzwań współczesności. Mec. Michał Zieliński wytłumaczył uczniom i studentom m.in. czy dziś samorząd jest jeszcze potrzebny adwokatom i obywatelom, jaka jest jego rola, wartość i znaczenie we współczesnym świecie oraz czym dla współczesnego adwokata jest samorząd.
W kolejnej części adwokat Jakub Urban poruszył tematykę etyki adwokackiej. Studenci dowiedzieli się m.in. czy adwokat może się reklamować, czy może kłamać i czy musi się cały czas uczyć. Mowa była także o tym przed kim i za co odpowiada adwokat oraz jak wygląda kodeks etyki zawodowej.
Spore zainteresowanie wzbudziła część dotycząca aplikacji adwokackiej, w której pojawiły się odpowiedzi na pytania: czy trudno się dostać na aplikację adwokacką i jak wygląda egzamin, jakie cechy powinien mieć aplikant adwokacki i adwokat oraz jak sprawdzić aplikacja adwokacka to dobra droga. Studenci dowiedzieli się także, czym różni się aplikacja adwokacka od aplikacji radcowskiej, jakie są blaski i cienie pracy z patronem (relacja mistrz i uczeń), czy wybór patrona to ważna decyzja w życiu aplikanta oraz, czy adwokatura to dobry pomysł na biznes.
Akcja „Adwokat na Uczelni” w WSPiA była elementem ogólnopolskiego przedsięwzięcia organizowanego przez Naczelną Radę Adwokacką. Przedsięwzięcie zorganizowała adwokat Ewa Kojder-Pawluś, Pełnomocnik Dziekana Kolegium Prawa ds. Studenckich WSPiA.
Opracowała: adw. Ewa Kojder-Pawluś